SZUKAMY ŚWIADECTW I PAMIĄTEK DOTYCZĄCYCH KS. ZIENKOWSKIEGO

W tym roku - 5 sierpnia - przypadnie 80-ta rocznica zakatowania przez niemców naszego Proboszcza ks. Wacława Zienkowskiego. Szukamy wszelkich świadectw czy wspomnień dotyczących życia i pobytu księdza w Rawie Mazowieckiej oraz jego aresztowania i wywiezienia do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen pod Berlinem. Osoby, które mogłyby nam pomóc w tych poszukiwaniach bardzo prosimy o kontakt z ks. proboszczem Bogumiłem Karpem. Od 2017 r. podjął On wiele działań, aby doprowadzić do sprowadzenia prochów śp. ks. Zienkowskiego do naszego miasta. Aktualnie bowiem na cmentarzu w Altglienicke (Berlin) w miejscu gdzie odkryto pochowane urny z prochami więźniów z obozu, a wśród nich urnę z prochami ks. Wacława, trwają prace przygotowujące do budowy pomnika. W związku z tym po raz kolejny zostały skierowane przez parafię pisma do różnych osobistości w Niemczech proszące o wsparcie Wniosku parafii dotyczącego zgody na sprowadzenie prochów do Ojczyzny.
Postawa ks. Proboszcza Zienkowskiego, który mając okazję, bycia uwolnionym poszedł jednak razem ze swymi parafianami do obozu na pewną śmierć zasługuje, aby włączyć Go do grona męczenników. Stąd są plany rozpoczęcia drogi prowadzącej do beatyfikacji naszego zamęczonego w obozie Pasterza z czasów wojny. Tym bardziej bardzo ważne jest zgromadzenie dużej ilości świadectw i pamiątek dotyczących ks. Zienkowskiego