Informacje ogólne

Zapraszamy do zwiedzania naszego nowego Muzeum, odnowionego kościoła, krypt oraz wieży widokowej a także pojezuickiego kolegium z czasów J. Ch. Paska.
Odnowiony obiekt można podziwiać od poniedziałku do soboty.

W te dni po "Dużym kościele" i innych atrakcjach tak osoby indywidualne, jak i grupy, oprowadza przewodnik.  Zwiedzanie możliwe jest codziennie od poniedziałku do soboty, dla osób indywidualnych o godz. 10:00. Grupy natomiast mogą zwiedzać obiekt do godziny 15:00 – należy je jednak wcześniej zgłosić.

Wszystko to w ramach projektu „Rawska Korona spotkań z kulturą – bogactwo województwa łódzkiego” realizowanego z Budżetu Obywatelskiego województwa łódzkiego.

Trochę historii:

Inicjatorem powstania największego w Rawie Mazowieckiej kościoła wraz z przylegającym do niego byłym kolegium jezuickim był biskup kujawski Paweł Wołucki. Budowa całego zespołu jezuickiego trwała od 1616 roku do roku 1730. W roku 1616 kosztem Stanisława Wołuckiego została wzniesiona drewniana kaplica. W latach 1630-1642 dokonuje się budowa murowanego kolegium oraz nowego drewnianego kościoła znacznie większego niż poprzednia kaplica. Kamień węgielny pod budowę obecnego kościoła położył w 1693 roku abp. Konstanty Lipski.

Pod kościołem znajdują się groby sklepione, do których można zejść schodami z zakrystii. Podobna krypta znajduje się również w kościele oo. Pasjonistów, gdzie oprócz ciał kilku augustianów, spoczywają również zwłoki Siemowita V, jednak ta krypta została zamurowana w trakcie remontu.

Krypta kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny jest dość dużym pomieszczeniem wspartym na dwóch kolumnach wokół których ustawione są trumny z ludzkimi szczątkami. W owej krypcie składane były ciała pracujących w Rawie jezuitów, a także ciała znamienitych mieszkańców Rawy i ich rodziny. Obok zwykłych trumien, rozsypujących się ze starości – jak podaje J. Pałyga – są tam również trumny wydrążone w jednym dębowym pniu. Niektóre ciała nie uległy rozkładowi, a jedynie wyschnięciu. W swym dziele Pałyga wspomina również o złożonym w krypcie człowieku ubranym w zbroję husarską.

Jeden z mieszkańców Rawy przebywając w kościelnych podziemiach znalazł fragmenty zbroi i oddał je w 1978 roku do Muzeum Ziemi Rawskiej, które po konserwacji i dokładnym zbadaniu okazały się fragmentem zbroi stanowiące: naramiennik i prawy nałokietnik. Prawdopodobnie jest to oryginalna zbroja z drugiej połowy XVI wieku lub niemiecka kopia z wieku XIX. Obydwa mają duży ubytek blachy, szczególnie na obrzeżach. Fragmenty te są łączone przy użyciu nitów na zewnątrz mosiężnych. Znalezisko ma wymiary 20cm wysokości i tyle samo szerokości.

W krypcie w roku 1698 pochowano także pannę Domicelę Kostczankę, ostatnią dziedziczkę krwi św. Stanisława Kostki – podaje J. Pałyga, a potwierdza to siostra Beata Stolińska.