Rewitalizacja

NIEZWYKŁA PRZEMIANA PIWNIC

Nasze prace remontowe obejmują nie tylko kościół ale również i budynek zabytkowego Kolegium wraz z otaczającym terenem. Objęły one też i stare pomieszczenia piwnic, które służyły wcześniej jako kotłownia i skład rupieci oraz popiołu z pieca. Dzięki przeprowadzonemu remontowi ciemne i zmurszałe piwnice przeobraziły się w pełne klimatu pomieszczenia, które będą służyły naszym parafianom oraz mieszkańcom regionu jako sale Centrum Spotkań i Dialogu.
Warto też zobaczyć jak wyglądały te pomieszczenia wcześniej.

Bogu niech będą dzięki za Jego błogosławieństwo a św. Józef niech nadal nas wspiera.

Prosimy wesprzyj nasze prace – szczegóły na: https://parafia.rawa-maz.pl/darowizny

 

Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej zdjęć...

 


OBRAZ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ POWRÓCIŁ PO KONSERWACJI

Dzisiaj umieszczono wizerunek Częstochowskiej Madonny w ołtarzu, który po konserwacji zabłysnął pierwotnym pięknem.

Prosimy wesprzyj nasze prace – szczegóły na: https://parafia.rawa-maz.pl/darowizny


KOLEJNE OŁTARZE POWRÓCIŁY

W minionym tygodniu rozpoczęto instalacje odnowionych ołtarzy: Matki Bożej Częstochowskiej oraz Ukrzyżowania. Został także powieszony próbnie jeden z żyrandoli. A w odnowionym prospekcie organowym ustawiono już wszystkie posrebrzone piszczałki. Teraz będą one strojone.Jest także konserwowany kalikant. W czwartek po raz kolejny odwiedziły nas Panie konserwatorki z Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego w Łodzi, aby wspólnie z wykonawcami i Inwestorem podjąć ustalenia co do dalej prowadzonych prac.Ksiądz Proboszcz dziękował Paniom za wszelkie rady i pomoc jaką otrzymuje od nich dla dobra odnawianego obiektu i zabytków parafialnych.
Ze względu na przedłużenie umowy z Wykonawcą uległ także podawany wcześniej termin Uroczystości, które będą uwieńczeniem naszych kilkuletnich prac – odbędą się one 1 i 2 czerwca.

Prosimy wesprzyj nasze prace – szczegóły na: https://parafia.rawa-maz.pl/darowizny


INSTALACJA ORGANÓW

Po rocznym pobycie w pracowni konserwatorskiej Kamerton pod Opolem powracają do kościoła kolejne elementy naszych zabytkowych organów.
Od poniedziałku sprawna ekipa rozpoczęła prace montażowe oraz przygotowawcze do instalacji piszczałek i elementów mechanicznych. Także sam prospekt organowy został już na miejscu poddany konserwacji.
Ciekawostkową dla przyszłych zwiedzających nasz kościół będzie możliwość zobaczenia i wypróbowania urządzenia do kalikowania -czyli nożnego uruchamiania miechu w organach, który będzie także odrestaurowany i uruchomiony.

Prosimy wesprzyj nasze prace – szczegóły na: https://parafia.rawa-maz.pl/darowizny


NOWE MEBLE DO ZAKRYSTII

W ramach naszego projektu rewitalizacji przewidziano także wykonanie nowych mebli do pomieszczeń kościoła i kolegium (kredensje do przechowywania zabytkowych oraz liturgicznych szat, szafy, gabloty muzealne, ławki itp.). Dzisiaj została przywieziona kolejna partia mebli dla zakrystii ministranckiej oraz zakrystii głównej.

Bogu niech będą dzięki za Jego błogosławieństwo a św. Józef niech nadal nas wspiera.


PIĘKNA AMBONA

Popatrzcie na odnowioną ambonę (jeszcze dojdzie górna część !!!). Tak wyglądała przez wieki. A teraz i My możemy się cieszyć tym widokiem. proponujemy zagadkę – który z księży i kiedy wygłosi z tej ambony kazanie? Odpowiedzi prosimy podawać w komentarzach.


SĄ JUŻ MONTOWANE OŁTARZE

We wtorek przyjechała ekipa konserwatorów z Krzeszowic, aby rozpocząć instalację poddanych konserwacji ołtarzy bocznych oraz ambony. Także są prowadzone prace złotnicze przy ołtarzu głównym oraz przy chórze.

 

Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej zdjęć...

 


A DZISIAJ PRZYWIEZIONO NOWE ŁAWKI DO KOŚCIOŁA

Firma stolarska spod Płocka, która wykonuje w ramach naszego projektu rewitalizacji meble do zakrystii, sal parafialnych i do kościoła przywiozła dzisiaj kilka gotowych ławek. Pozostałe pojawią się już po Nowym Roku. Oprócz dużych ławek (22 szt. z czego tylko 3 jeszcze nie mają sponsora) będą.także ławki bez oparcia.

 

Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej zdjęć...

 


NOWY OŁTARZ I PULPIT

Dzisiaj wykonawca z Gierałcic przywiózł i zamontował wykonany z hiszpańskich marmurów nowy ołtarz i pulpit do czytania Słowa Bożego. Są one wykonane z pełnych płyt marmurowych, ołtarz waży prawie 2 tony a pulpit 500 kg.
Pierwszą Mszę św. przy nowym ołtarzu sprawował wieczorem ks. proboszcz Bogumił Karp wraz z ks. Tomaszem Muszyńskim. Uroczyście ołtarz zostanie konsekrowany przez Biskupa Łowickiego w maju 2019 r. podczas Mszy św. na zakończenie prac rewitalizacyjnych.
Prosimy o wspieranie naszych prac modlitwą i ofiarami.

Zapraszamy na stronę: https://parafia.rawa-maz.pl/darowizny

 

Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej zdjęć...

 


WIZYTA W PRACOWNI KONSERWATORSKIEJ

Dzisiaj do Krzeszowic pod Krakowem udała się delegacja z parafii wraz z przedstawicielką Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego z Łodzi, aby zapoznać się ze stanem prac przy tych ołtarzach bocznych, które jeszcze nie zostały przywiezione do kościoła. Pani Katarzyna z WUK wspólnie z p. Aleksandrem – właścicielem firmy AC Konserwacja konsultowali ostateczny sposób ich konserwacji. W styczniu wszystkie ołtarze znajdą się już w kościele gdzie zostaną ustawione na swoich miejscach.Pojawi się także odnaleziony rok temu w przed remontowych rupieciach zabytkowy “Lawetarz”. Pan Robert – inspektor społeczny razem z ks. Jakubem i ks. Proboszczem z podziwem oglądali efekty pracy zespołu konserwatorskiego dzieląc się także swoimi spostrzeżeniami. A My parafianie czekamy kiedy znowu zobaczymy nasze ołtarze. Czy je rozpoznamy?

 

Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej zdjęć...

 


HISZPAŃSKIE MARMURY W KOŚCIELE

Od sierpnia są układane posadzki w naszych remontowanych obiektach. W kościele, zakrystiach i sali parafialnej są to hiszpańskie marmury: Crema Marfil i Nero Marquina. A w kancelarii, holu i na schodach oraz w piwnicach i korytarzu bibliotecznym jest to granit Yellow Pink. Na polecenie konserwatora marmur w kościele został położony w wersji „antykowanej” aby się nie błyszczał jak na sali balowej.
W wejściu do kościoła jest zaś położony granit, bo jest wytrzymalszy na piasek i sól – ale może tam być ślisko stąd wielka prośba, abyście wchodząc bardzo uważali.
Podobnie i w wejściu pod dzwonnicą będzie wkrótce ułożony granit podobny do tego, który już jest w pomieszczeniach kancelarii. Na schodach zaś prowadzących na chór z kościoła stopnie z piaskowca zostały poddane konserwacji i uzupełnione.W kryptach zaś ze względu na wątki ceglane, zostanie ułożony chodnik z palonych cegieł.
 

Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej zdjęć...

 


ODNOWIONE KONFESJONAŁY

Powróciły dzisiaj do kościoła nasze zabytkowe konfesjonały, które były poddawane konserwacji. W czasie adwentu warto je nie tylko podziwiać ale też i skorzystać.Na zdjęciach są przedstawione przywiezione dzisiaj konfesjonały oraz te sprzed roku jak je brano do pracowni.

MASZ DOBRE SERCE!!! – Prosimy, wesprzyj nasze prace…

JAK MOŻESZ NAM POMÓC?
– POPRZEZ MODLITWĘ
– FINANSOWO:
a) Przekazując dobrowolne wpłaty na konto 46929100010131353420000020
b) Przekazując 1% za pośrednictwem Fundacji Caritas Diecezji Łowickiej (KRS Fundacji 0000252350. UWAGA: koniecznie należy dopisać tytuł – „Na remont dużego kościoła w Rawie Maz.”.
c) Nabywając w parafii „Akcje św. Józefa” o wartości 100, 200 lub 500 zł.
d) Nabywając w parafii „cegiełki na remont” o wartości 10, 20 lub 50 zł.
e) Składając ofiary na tablicę pamiątkową – kamienną z danymi ofiarodawcy, którą umieścimy na murze ogrodzenia przy kościele.
f) Sponsorując koszt remontu ołtarzy oraz zakupu nowych ławek.
– BĘDĄC WOLONTARIUSZEM REMONTU:
Zachęcając swoich znajomych, rodzinę oraz inne osoby, aby zechcieli wesprzeć nasze prace modlitwą oraz finansowo.

MODLIMY SIĘ ZA DOBRODZIEJÓW REMONTU

Remont naszego parafialnego kościoła to nasze wspólne dzieło, które czynimy na chwałę Bożą. To także czas, w którym w sposób szczególny jednoczymy się, umacniamy więzi naszej parafialnej rodziny oraz uwrażliwiamy się na wzajemną pomoc i życzliwość. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rewitalizacja naszego kościoła i kolegium to wyzwanie, aby XVII wieczny obiekt sakralny, który był perłą ziemi rawskiej, powrócił do swojej świetności i był naszą chlubą i dumą w regionie, ojczyźnie, a nawet poza jej granicami.

Dziękujemy za Waszą obecność i wszelkie wsparcie – to duchowe oraz to materialne. Naszą wdzięczność wyrażamy życzliwą pamięcią oraz wytrwałą modlitwą.
Za wszystkich Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz remontu naszej świątyni z wdzięcznością modlimy się przez cały okres prac w sposób szczególny:
– w każdą środę o godz. 18:00 na Mszy świętej z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
– w III niedzielę miesiąca na Mszy świętej o godz. 13:00.
– w codziennej modlitwie różańcowej Koła Żywego Różańca polecają intencje osób wspomagających remont oraz ich rodziny.
– w cotygodniowej modlitwie wypominkowej modlimy się za zmarłych dobroczyńców naszej parafii.

Dodatkowo za wszystkich posiadaczy „Akcji św. Józefa” przez 25 lat:
– corocznie w Uroczystość Św. Józefa sprawowana jest Eucharystia w intencji żyjących i zmarłych posiadaczy „Akcji św. Józefa”
– co miesiąc Męskie Koło Żywego Różańca modli się na różańcu.

Czy możesz nam jeszcze pomóc?

Tak, jesteś nam potrzebny!
 

Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej zdjęć...

 


OŁTARZE JUŻ W KOŚCIELE

Po ponad półtorarocznych pracach konserwatorskich powróciły do naszej świątyni ołtarze boczne (oprócz ołtarza św. Stanisława Bp) i ambona. Zostały złożone w nawie bocznej, aby .mogły się dostosować do panującej w kościele temperatury stałej co jest bardzo ważne ze względów konserwatorskich. Prace nad ich ustawianiem zostaną podjęte najwcześniej po Świętach Bożego Narodzenia. 

 

Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej zdjęć...

 


PRACE WEWNĄTRZ DZWONNICY

Jednym z celów naszych prac rewitalizacyjnych jest udostępnienie dla zwiedzających pomieszczeń dzwonnicy. Do czasu remontu była ona w swej górnej części zarzucona gruzem i śmieciami. Tylko pojedyncze osoby docierały tam przez niski otwór. Obecnie są w niej prowadzone prace polegające na oczyszczeniu ceglanych ścian i solidnych belek podtrzymujących konstrukcje na której wiszą nasze dzwony. Wystają z tych belek oryginalne drewniane ćwieki. Aby można swobodnie oglądać wnętrze dzwonnicy to został wykute wygodne wejście a w pomieszczeniu dzwonnicy na kilku poziomach są już zamontowane solidne podłogi. Wybudowano też schody, które zawiodą turystów na samą górę dzwonnicy skąd przez okienka będą mogli podziwiać piękne widoki naszego miasta i okolicy.

 

Kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej zdjęć...


POWRÓT SIÓSTR
W miniony piątek nasze siostry nazaretanki powróciły już do swoich odremontowanych mieszkań w budynku Kolegium, Od lutego 2017 r mieszkały bowiem gościnnie na czas remontu u sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa, którym dziękujemy za gościnę i życzliwa pomoc dla parafii.. Bardzo dziękuję naszym niezawodnym druhom strażakom z OSP wraz z ich Prezesem Danielem Stąporkiem za pomoc w przeprowadzce, także naszym księżom, p. Zbyszkowi Rudzkiemu i p. Tadkowi Szymczakowskiemu oraz za transport rzeczy p. Piotrowi Gąsiorowskiemu.


POSADZKA W KOŚCIELE
Dzisiaj rozpoczęły się prace przy układaniu nowej posadzki z marmuru w naszym kościele. Zgodnie z decyzją konserwatorów poprzedzonej konsultacją z parafinami jest ona układana w karo z dwóch rodzajów marmuru hiszpańskiego: Nero Marquin i Crema Marfi. Po wcześniejszych perturbacjach z wylewką, została już wykonana nowa włącznie z nową instalacja ogrzewania podłogowego. Teraz tylko poczekamy ponad miesiąc do ukończenia prac i rozpocznie się przywożenie i instalacja odrestaurowanych ołtarzy i pozostałego wyposażenia naszej świątyni.

Zachęcamy każdego do podjęcia: „Remontowego szturmu do nieba” – w intencji szczęśliwego zakończenia naszych prac remontowych, znalezienia środków na te prace oraz uświęcenia naszej parafialnej wspólnoty.
Prosimy o podjecie jednego (lub kilku) z poniższych zobowiązań na czas do końca roku:

• Udział w modlitwie: Jerycho Różańcowe (od 19 do 26 września);
• Udział we wspólnej pielgrzymce na Jasną Górę -. 06.10.2018 roku;
• Podjęcie postu ścisłego w wybrany przez siebie dzień tygodnia.
• Udział w Adoracji Najświętszego Sakrament w godzinach 17:00 – 18:00 w wybrany dzień tygodnia.
• Podjęcie codziennej modlitwy całą rodziną, np. Dziesiątek różańca, Koronka lub inna.
• Codzienne odmawianie Modlitwy do św. Józefa – patrona naszych prac remontowych.

Szczegółowe informacje można uzyskać w kancelarii lub na stronie internetowej parafii: www.parafia.rawa-maz.pl
 


OŁTARZE JUŻ CZEKAJĄ NA POWRÓT DO NASZEJ ŚWIĄTYNI
Dzisiaj nasz ks. proboszcz Bogumił razem z ks. Jakubem byli w pracowni konserwatorskiej w Podkowie Leśnej. Jest to jedna z kilku pracowni, które podjęły się konserwacji naszych zabytków ruchomych, w tym także ołtarzy. Konserwatorzy z tej pracowni od ponad roku zajmują się przywróceniem do pierwotnego wyglądu ołtarza Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zdemontowanych z ołtarza głównego elementów jego wystroju (główny korpus tego ołtarza ze względu na wielkość jest przez nich konserwowany na miejscu w kościele). Nasi księża mogli zobaczyć, że poddawane konserwacji zabytki są już prawie gotowe i tylko czekają na możliwość ich zamontowania w kościele. Oj, będzie pięknie !!!


PANI MARSZAŁEK Z WIZYTĄ U NAS
We wtorek przybyła do naszej parafii Pani v-marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, której podlegają projekty realizowane przy pomocy środków unijnych. Celem przyjazdu było poznanie przebiegu prac przy projekcie, który Urząd dofinansował kwotą prawie 15 milionów złotych.

Ksiądz Proboszcz oprowadził Panią Marszałek po terenie prowadzonych prac, przedstawiając stopień ich zaawansowania i napotykane problemy przy realizacji tej jednej z największych w województwie inwestycji. Pani Marszałek nie kryła słów uznania dla przeprowadzonych już prac podkreślając, że z niecierpliwością oczekuje na ich zakończenie. Jest bowiem pewna patrząc na prowadzone roboty, że nasze obiekty staną się niezwykłą atrakcją na mapie województwa łódzkiego. Dodała przy tym, że Urząd oczekuje terminowego zakończenia tego projektu.
 



NOWY DOM BOŻY
W piątek przy kościele pojawił się wielki namiot. Jego budowa zaciekawiła wielu. W sobotę można było zobaczyć co w nim będzie bowiem o 17:00 odbyła się tam Msza św. ślubna. Również w niedzielę wiele osób przybyło, aby uczestniczyć w eucharystii “pod namiotem”.
Ta niespodziewana zmiana miejsca wynikła z konieczności zamknięcia naszego kościoła na czas robót naprawczych dotyczących posadzki. Jak wcześniej informował ks. Proboszcz w czasie ogłoszeń to od dłuższego czasu miał On wątpliwości co do jakości wykonanej przez podwykonawcę wylewki. Ponieważ miano zacząć układać już marmurowe płyty to dla pewności zlecone zostały badania dotyczące wytrzymałości tej wylewki. Przeprowadzone badania w laboratorium Politechniki Łódzkiej potwierdziły te obawy. Stąd na koszt podwykonawcy została usunięta dotychczasowa wylewka i zostanie wkrótce wykonana nowa, po której przez konieczny technologicznie czas nie będzie można chodzić. Potem będzie już układana posadzka. Aby uniknąć ciągłych przenosin to do zakończenia tych prac będziemy korzystać z tej tymczasowej kaplicy wynajętej również na koszt podwykonawcy. Przez najbliższe 2 miesiące Msze św. niedzielne oraz śluby będą sprawowane w namiocie, gdyż ze względu na prace nie możemy korzystać z kościoła. Proszę wszystkich o wyrozumiałość w tej trudnej i stresującej sytuacji. Gorąco módlmy się o szczęśliwy przebieg naszych prac.
Ksiądz Proboszcz bardzo serdecznie dziękuje za przygotowanie tego namiotu ks. Jakubowi, s. Bożenie, naszym księżom: Tomkowi i Arturowi, kl. Mateuszowi, lektorom i młodzieży, p. Robertowi i p. Tadeuszowi oraz każdej z osób które z potrzeby serca pomogły nam w tym trudnym momencie. Dziękujemy także właścicielom Szkółki Krzewów Ozdobnych Państwu Potrzebowskim.


REMONT ELEWACJI I INNE PRACE
Trwają prace rewitalizacyjne. Przed kościołem i Kolegium stanęły rusztowania. Dwie ekipy przystąpiły do zbijania starych zmurszałych tynków oraz do czyszczenia ścian. Kolejnym etapem będzie ich zagruntowanie oraz położenie nowych tynków. Na elewacji pracuje także ekipa elektryków, którzy układają kable na potrzeby iluminacji naszych obiektów. W kościele rumieńców przybrały odnawiane postacie Atlantów. Nie ruszyły zaś prace przy układaniu posadzki gdyż trzeba wykonać badanie wytrzymałości betonowej wylewki ze względu na pojawiające się spękania. W pomieszczeniach Biblioteki kończą się zaś prace przy układaniu posadzki. Zostały podjęte roboty przy budowie nowych schodów do Centrum Spotkań i Dialogu. Kancelaria powróciła już do swojego właściwego pomieszczenia. Nad całością prac realizowanych przez głównego Wykonawcę firmę Castellum czuwają Inspektorzy i ks. Proboszcz.


REMONTOWY DAR

W poniedziałek zostały rozebrane rusztowania zakrywające Ołtarz główny, który jest poddawany konserwacji. Te prace będą nadal trwały, ale dopiero po ułożeniu posadzki, bowiem złoto jakim będą pokrywane poszczególne elementy ołtarza wymaga czystości. Chociaż zatem jest przy ołtarzu sporo pracy to trzeba było zdjąć rusztowania, by móc rozpocząć prace związane z układaniem nowej posadzki. Zdjęcie rusztowań pozwala już teraz zobaczyć odkryte polichromie i wyobrazić sobie jak prezbiterium będzie piękne po zakończeniu wszystkich prac. Również w ten sam dzień zostały przywiezione marmurowe płytki. Trzeba było także wynieść duże ławki, które by przeszkadzały w pracy przy posadzce. Te stare ławki już nie wrócą zostały bowiem podarowane parafii w Czerniewicach, która remontuje swoją drewnianą świątynię. Tam znajdą one swoje miejsce. Zaś w naszym kościele pojawią się nowe ławki. Tak więc niezależnie, że prosimy o wspieranie finansowe naszych prac to jako wspólnota umiemy i chcemy pomagać innym.


NOWE TABERNAKULUM

W kościele warto obejrzeć nowo zakupione Tabernakulum, które jednocześnie służyć będzie do adoracji Najświętszego Sakramentu. Docelowo będzie ono umieszczone w przygotowywanej w podziemiach Kaplicy Dusz Czyśćcowych gdzie po remoncie będzie całodzienna adoracja. Poszukujemy osoby, która chciałaby zostać fundatorem tego tabernakulum. Przez kilka najbliższych dni będzie można je obejrzeć przy ołtarzu w miejscu dawnej ambony.


PRACE REMONTOWE W KIERUNKU FINISZU

Nasza świątynia i budynek Kolegium pięknieją, już wiele prac ukończono ale przed nami jeszcze wiele trudu, aby szczęśliwie zakończyć cały projekt do końca tego roku. Prosimy o modlitwę oraz wspierajmy finansowo nasze prace. Do końca lipca musimy bowiem zapłacić kolejne faktury na kwotę prawie 2 900 000,00 PLN. Pamiętajmy, że całe to dzieło rewitalizacji ma być: Ad maiorem Dei gloriam !!!
W ostatnim czasie wśród wielu prac m.in.: finalizowano prace przy rekonstrukcji polichromii w prezbiterium, kładziona jest posadzka granitowa w kancelarii, korytarzu Biblioteki oraz w podziemiach, trwa budowa szybu windowego, rozebrano 3 warstwy schodów drewnianych, odkopano fundamenty i nałożono izolacje oraz drenaż, instaluje się oświetlenie do iluminacji obiektu, remontowane są schody na chór z kościoła (z piaskowca) dzięki pomocy firmy Pana Tadka Sowika wykonano odprowadzenie deszczówki do rzeki oraz wykonano wiele innych prac.


KONSERWATORSKA WIZYTA

Trwają prace remontowe przy naszych obiektach. W ostatni piątek plac budowy odwiedziła po raz kolejny komisja z Urzędu Konserwatorskiego w Łodzi. Ksiądz Proboszcz przedstawił im prace przy polichromiach w prezbiterium kościoła oraz konsultował kilka szczegółowych problemów wymagających konkretnego rozstrzygnięcia. Zadowolone z przebiegu prac Panie Konserwatorki wsłuchiwały się w relacje Wykonawców oraz ukierunkowywały dalsze prace.


WIZYTA RADNYCH MIASTA NA TERENIE PRAC REWITALIZACYJNYCH

W miniony czwartek mieliśmy niecodzienną wizytę na terenie naszych prac remontowych. Odwiedzili nas radni miasta, prezesi spółek miejskich, pracownicy różnych instytucji oraz przedstawiciele mediów. Ksiądz Proboszcz oprowadził gości po placu budowy i dokładnie przedstawił aktualny stan prac.

Więcej informacji oraz relacje filmowe można znaleźć na: https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


JUŻ WIEMY JAKA BĘDZIE POSADZKA

Po długich debatach oraz konsultacjach dzisiaj został zatwierdzony ostateczny układ posadzki oraz rodzaj kamienia, z którego ma być ona wykonana.  Przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego podjął decyzję zaaprobowaną przez pozostałych uczestników spotkania (przedstawicieli parafii, inspektora nadzoru oraz kierownictwo firmy wykonawczej), aby posadzka została wykonana z 2 rodzaju marmuru (Crema Marfil oraz Nero Marquina) w wersji matowej i ułożonych jak to było zawsze w obiektach barokowych w karo.


Więcej informacji na naszej stronie facebookowej:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


WARTO KUPIĆ NAJNOWSZY NUMER GOŚCIA NIEDZIELNEGO !

Jest w nim artykuł na stronach ogólnopolskich o naszych pracach rewitalizacyjnych (mozna go już przeczytać na naszej stronie facebookowej). Wchodząc na link poniżej zaś można zobaczyć wiele zdjęć z naszych obiektów.:

http://lowicz.gosc.pl/doc/4471483.Niespodzianka-za-glownym-oltarzem


MODLIMY SIĘ ZA DOBRODZIEJÓW REMONTU

Remont naszego parafialnego kościoła to nasze wspólne dzieło, które czynimy na chwałę Bożą. To także czas, w którym w sposób szczególny jednoczymy się, umacniamy więzi naszej parafialnej rodziny oraz uwrażliwiamy się na wzajemną pomoc i życzliwość. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rewitalizacja naszego kościoła i kolegium to wyzwanie, aby XVII wieczny obiekt sakralny, który był perłą ziemi rawskiej, powrócił do swojej świetności i był naszą chlubą i dumą w regionie, ojczyźnie, a nawet poza jej granicami.

Dziękujemy za Waszą obecność i wszelkie wsparcie – to duchowe oraz to materialne. Naszą wdzięczność wyrażamy życzliwą pamięcią oraz wytrwałą modlitwą.

Za wszystkich Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz remontu naszej świątyni z wdzięcznością modlimy się przez cały okres prac w sposób szczególny:

  • w każdą środę o godz. 18:00 na Mszy świętej z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
  • w III niedzielę miesiąca na Mszy świętej o godz. 13:00.
  • w codziennej modlitwie różańcowej Koła Żywego Różańca polecają intencje osób wspomagających remont oraz ich rodziny.
  • w cotygodniowej modlitwie wypominkowej modlimy się za zmarłych dobroczyńców naszej parafii.

Dodatkowo za wszystkich posiadaczy „Akcji św. Józefa” przez 25 lat:

  • corocznie w Uroczystość Św. Józefa sprawowana jest Eucharystia w intencji żyjących i zmarłych posiadaczy „Akcji św. Józefa”
  • co miesiąc Męskie Koło Żywego Różańca modli się na różańcu.

Czy możesz nam jeszcze pomóc?

 Tak, jesteś nam potrzebny!

MASZ DOBRE SERCE!!!

 Prosimy, wesprzyj nasze prace…

JAK MOŻESZ NAM POMÓC?

  • POPRZEZ MODLITWĘ
  • FINANSOWO:

1. Przekazując dobrowolne wpłaty na konto

46929100010131353420000020
2. Przekazując 1% za pośrednictwem Fundacji Caritas Diecezji Łowickiej (KRS Fundacji UWAGA: koniecznie należy dopisać tytuł – „Na remont dużego kościoła w Rawie Maz.”.
3. Nabywając w parafii „Akcje św. Józefa” o wartości 100, 200 lub 500 zł.
4. Nabywając w parafii „cegiełki na remont” o wartości 10, 20 lub 50 zł.
5. Składając ofiary na tablicę pamiątkową – kamienną z danymi ofiarodawcy, którą umieścimy na murze ogrodzenia przy kościele.
6. Sponsorując koszt remontu ołtarzy oraz zakupu nowych ławek.
7. BĘDĄC WOLONTARIUSZEM REMONTU: Zachęcając swoich znajomych, rodzinę oraz inne osoby, aby zechcieli wesprzeć nasze prace modlitwą oraz finasowo.


DZIĘKUJEMY!

„Radosnego dawcę miłuje Bóg.”

(por. 2 Kor 9, 7)


KONFESJONAŁY W DRODZE

Cały czas praca wre przy naszych obiektach. W minionym tygodniu konfesjonały zostały zabrane do konserwacji, także zostały zdemontowane okna wewnętrzne w kościele – na ich miejsce pojawią się nowe. Została już otynkowana całkowicie elewacja północna nawy głównej kościoła a w jego wnętrzu zakończono prace przy czyszczeniu sklepienia z wielu warstw farby. W prezbiterium kontynuowana jest praca przy odsłanianiu pierwotnej polichromii (ostatnio ukazał się piękny detal malatury – niebieska kolumienka). Ostro również pracują elektrycy i spece od instalacji sanitarnych i grzewczych.
Zachęcamy do modlitwy w intencjach prac oraz prosimy o wsparcie finansowe gdyż parafia musi zgromadzić tzw wkład własny dla tego zadania, które dofinansowuje Urząd Marszałkowski w Łodzi. Dzięki dodatkowym dotacjom z Ministerstwa Kultury, Funduszu Kościelnego i naszych samorządów udało się już zgromadzić dużą część tej kwoty wkładu, ale potrzebujemy jeszcze ponad 2 i pół miliona złotych.
Prosimy też promować ideę “wolontariusza remontu”.- szczegóły na: http://parafia.rawa-maz.pl/2017/05/20/wolontariusze-remontu-potrzebna-pomoc/

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


NA WŁASNE OCZY!

W niedzielne popołudnie każdy mógł na własne oczy zobaczyć postępy prac remontowych przy naszych parafialnych obiektach. Zwiedzanie rozpoczęło się w kaplicy od modlitwy w intencjach remontu i osób, które go prowadzą i wspierają.
Na zaproszenie ks. Proboszcza Bogumiła Karpa o 16:00 przyszła do kościoła grupa ponad 50 osób. Mogli oni zobaczyć odkryte po latach polichromie, zapoznać się z postępami prac oraz postawić pytania. W wyjaśnianiu często technicznych kwestii pomagał nasz parafianin p. Robert Nowak fachowo wspierający księdza proboszcza. Patrząc na prace w kościele zwiedzający zrozumieli, że w tym remoncie nie chodzi o ‘zwykłe” pomalowanie ścian ale jak to podkreślali oprowadzający trzeba delikatnie zdjąć poprzednie warstwy (było ich ok. 6) i dotrzeć do tej najstarszej wyprawy malarskiej, która po akceptacji Urzędu Konserwatorskiego stanie się ostateczną dekoracją. Pracujący w kościele konserwatorzy centymetr po centymetrze odsłaniają poszczególne warstwy polichromii w prezbiterium, a później ostateczną wersję wręcz “wykropkują” pędzelkami, aby mogła cieszyć nasze oczy i być świadkiem wiekowego piękna naszej świątyni. Po zapoznaniu się z pracami w kościele, zwiedzający obejrzeli także pozostałe miejsca utwierdzając się w przekonaniu, że podjęte przez parafię dzieło rewitalizacji jest na miarę wieków i będzie niezwykłą pamiątką dla potomnych.
Zachęcamy do modlitwy w intencjach prac oraz prosimy o wsparcie finansowe gdyż parafia musi zgromadzić tzw wkład własny dla tego zadania, które dofinansowuje Urząd Marszałkowski w Łodzi. Dzięki dodatkowym dotacjom z Ministerstwa Kultury, Funduszu Kościelnego i naszych samorządów udało się już zgromadzić dużą część tej kwoty wkładu, ale potrzebujemy jeszcze ponad 2 i pół miliona złotych.
Prosimy też promować ideę “wolontariusza remontu”.- szczegóły na: http://parafia.rawa-maz.pl/2017/05/20/wolontariusze-remontu-potrzebna-pomoc/

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


WIZYTA W PRACOWNI KONSERWATORSKIEJ

W środę udaliśmy się pod Kraków do pracowni konserwatorskiej (firma AC Konserwacja), która przeprowadza prace przy naszych zabytkach ruchomych: ołtarze, obrazy, ambona, chór, itp. Zobaczyliśmy jak wiele już pracy zostało wykonane i jak jest to żmudny trud, aby przywrócić pierwotny blask przemalowywanym nawet siedmiokrotnie poszczególnym elementom. Podkreślenia wymaga fakt, że przy naszym remoncie nie chodzi o to, jak często się to robi, aby na nowo pomalować jakiś obiekt. Efektem, który chcemy osiągnąć to powrót do początków. Stąd poprzez specjalne zabiegi technologiczne są usuwane kolejne warstwy malarskie po to, aby odsłonić tę pierwotną. Wymieniane są lub naprawiane zdegradowane fragmenty stolarki. Następnie w żmudnym procesie konserwacji zostają uzupełnione (np. poprzez kropkowanie) ewentualne ubytki malarskie. Nad całością czuwa szef firmy Pan Aleksander oraz grono specjalistów. Aby zobaczyć efekty dotychczasowej ich pracy pojechał tam ksiądz Proboszcz wraz z ks. Jakubem i panami inspektorami: Michałem i Robertem. Był również nasz kleryk Przemek i szef ministrantów Mateusz. Wszyscy byli zgodni w opinii: będzie SUPER !!!
A tymczasem ponownie zachęcamy do modlitwy w intencjach prac oraz prosimy o wsparcie finansowe gdyż w lipcu trzeba będzie pokryć kolejne faktury na ok. 2 i pół miliona złotych.
Prosimy tez promować ideę “wolontariusza remontu”.- szczegóły na: http://parafia.rawa-maz.pl/2017/05/20/wolontariusze-remontu-potrzebna-pomoc/

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


KONSERWATORSKIE DECYZJE

W poniedziałek odbyło się spotkanie przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego w Łodzi, wykonawców prac konserwatorskich, inspektorów nadzoru oraz Inwestora. Podczas spotkania zapoznano się z przeprowadzonymi do tej pory pracami w kościele. Jednak głównym celem spotkania miała być decyzja co do podjęcia ostatecznego kierunku prac przy polichromiach. W wyniku rozmów ustalono, że w prezbiterium zostanie przywrócony wygląd z początku XX wieku (głównym elementem jest kotara wokół ołtarza). W pozostałej części kościoła powrócimy do pierwotnej jednobarwnego wyglądu wnętrza. Odłożono na razie decyzję co zrobić z polichromią na stropie prezbiterium. Postanowiono poczekać na wykonanie większej ilości odkrywek.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


NAJSTARSZA POLICHROMIA

Podczas prac konserwatorskich w kościele zostały odkryte fragmenty najstarszej warstwy polichromii (kotara osłaniająca główny ołtarz). Znajduje się ona pod warstwą bardzo dobrze zachowanej polichromii zwanej”młodopolską” podchodząca z lat trzydziestych XX wieku.Wkrótce komisja konserwatorska zapozna się z pracami odkrywkowymi i podejmie decyzję o ostatecznym wyglądzie wnętrza świątyni. W tym tygodniu dekarze zaczęli rozbiórkę dachu nad zakrystią ministrancką. Dotychczasowa więźba i pokrycie były tu w bardzo złym stanie.Trwają prace wewnątrz kolegium oraz tynkowana jest elewacja północna tego budynku. Na parterze kolegium gdzie mieści się Biblioteka Dziecięca rozbierane są kolejne warstwy podłóg, jak ukazują zdjęcia ich stan był bardzo kiepski. W piątek rozpoczęła prace w terenie firma od instalacji wodnokanalizacyjnych.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


REMONTOWE NIESPODZIANKI

Trwa nasz remont kościoła i zabytkowego kolegium. Tynkarze, murarze, glazurnicy i malarze, elektrycy i instalatorzy oraz konserwatorzy wykonują wszyscy swoje prace, tak aby ten tak olbrzymi zakresowo remont przebiegał w terminie i zgodnie z założonym harmonogramem. Trwają prace w kolegium, demontowane są podłogi w pomieszczeniach Biblioteki, przygotowywana jest wylewka pod ogrzewanie podłogowe w zakrystiach i wymieniana jest więźba nad nawą południową. W wypełnionym rusztowaniami kościele zdejmowane są liczne warstwy malarskie. W trakcie prac odkryto bardzo dobrze zachowane elementy poprzednich polichromii. Od decyzji konserwatorów będzie zatem zależało co ostatecznie zostanie zachowane i jaki będzie finalny wystrój naszej barokowej świątyni.
Prosimy o modlitwę w intencjach prac oraz wsparcie finansowe gdyż w lipcu trzeba będzie pokryć kolejne faktury na ok. 2 i pół miliona złotych.
Prosimy tez promować ideę “wolontariusza remontu”.

Szczegóły na: http://www.parafia.rawa-maz.pl/2017/05/20/wolontariusze-remontu-potrzebna-pomoc

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


LAS Z RUSZTOWAŃ

W poniedziałek ekipa robotników zaczęła ustawiać w kościele rusztowania, które posłużą do wykonania prac konserwatorskich wewnątrz naszej świątyni. Równocześnie zaczęto demontować elementy ruchome ołtarza głównego, które zostały przewiezione do pracowni pod Krakowem, aby tam poddać je konserwacji i naprawie. Zasadniczy korpus ołtarza ze względu na jego wielkość będzie remontowany na miejscu.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


ODKRYWKI KONSERWATORSKIE W KOŚCIELE

Od poniedziałku grupa konserwatorów wykonywała odkrywki konserwatorskie na ścianach kościoła, na ołtarzu głównym oraz na chórze. Są one potrzebne, aby podczas najbliższej narady konserwatorów zdecydować o ostatecznym wyborze warstwy malarskiej,do której powrócimy w wyniku prac restauratorskich. Odkryte pozostałości oryginalnych kolorów zaskoczyły wielu. Efekt finalny zobaczymy na koniec remontu.
Trwają równocześnie prace nad ogrzewaniem podłogowym w prezbiterium, którego ukształtowanie w stosunku do obecnego także się zmieni ze względu na inne ułożenie stopni i podestu ołtarza posoborowego. Po rozebraniu dotychczasowego podestu, można było zobaczyć jak wyglądał poprzedni podest przed ołtarzem przedsoborowym. W budynku kolegium postępują prace tynkarskie, hydrauliczne, elektryczne oraz glazurnicze. Przy ścianie północnej stanęły w piątek rusztowania gdyż tu wkrótce rozpocznie się praca nad elewacją.
Bardzo prosimy o wspieranie finansowe naszych prac – gdyż ciągle trzeba zgromadzić potrzebną kwotę na wkład własny. Dziękujemy też za modlitwę w intencjach remontu.

Prosimy, aby promować ideę “Wolontariusza remontu”, szczegóły na: http://www.parafia.rawa-maz.pl/2017/05/20/wolontariusze-remontu-potrzebna-pomoc
Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


PRACE NAD OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM W KOŚCIELE

W poniedziałek zakończono prace nad ogrzewaniem podłogowym w części południowej kościoła. Na starej posadzce położono specjalna matę izolacyjna, warstwy styropianu a na nich przewody grzewcze podłączone do rozdzielni do której podłączono wcześniej większe rury. Na koniec nałożono warstwę cementu, który przez rok będzie się sezonował. Pod koniec 2018 r. zostanie na nim położona ostateczna warstwa z płytek marmurowych. Aktualnie podobne prace są przeprowadzane na drugiej części kościoła.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


ROZBIÓRKA OŁTARZY I AMBONY

W tygodniu zostały rozebrane wszystkie ołtarze (oprócz głównego) wraz z amboną. Zostały wywiezione do pracowni konserwatorskiej do Krakowa. Wrócą na swoje miejsce na koniec prac remontowych. W nawie południowej elektrycy porozkładali już instalacje a spece od ogrzewania doprowadzili rury grzewcze i układają styropianowy podkład pod ogrzewanie podłogowe. Msze św. w rekolekcje będą odbywały się w odgrodzonej części kościoła – widok wnętrza naszej świątyni robi wrażenie ! Warto przyjść i zobaczyć np. miejsca w których stały ołtarze. jak twierdzili konserwatorzy z ekip demontujących ołtarze to raczej stały tam one od samego początku inie były wcześniej rozbierane.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


DEMONTAŻ OŁTARZY

Dzisiaj ekipa konserwatorów demontowała ołtarze w nawie południowej oraz drewnianą konstrukcję rokokowej kruchty. W wykopanych w posadzce kanałach instalatorzy układali już rury do rozprowadzania ciepła. Także elektrycy przygotowywali w kościele swoje instalacje. Rozebrane ołtarze pojadą do pracowni konserwatorskiej w Krakowie i wrócą do nas na koniec remontu. Podczas rozbierania kruchty odpadły fragmenty przegniłego tynku odsłaniając bardzo zawilgocony mur frontonu kościoła.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


W GOŚCIU O NASZYM REMONCIE

Warto sięgnąć do najnowszego numeru Gościa Niedzielnego (dodatek Gość Łowicki), w którym to można przeczytać artykuł o intrygującym tytule.:”Pocisk z kawałkiem dzwonu”

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


KOLEJNY ETAP PRAC RUSZYŁ!

W środę ekipa robotników wkroczyła do kościoła. Prowadzone są prace nad nowym ogrzewaniem. Aktualnie wykuwane są kanały potrzebne do ułożenie głównych rur doprowadzających ciepło do rozdzielnic. Także elektrycy już prowadza prace w budynku kolegium a wkrótce zaczną i w kościele. Po niedzieli konserwatorzy będą rozbierali ołtarze, które zabiorą do warsztatu, aby poddać je konserwacji.Z powodu prac Msze św. w tygodniu będą się odbywać w salce pod dzwonnicą. Zamknięte też jest wejście główne do kościoła gdyż w kruchcie zostąła rozebrana posadzka.Wchodzimy zatem wejściem bocznym.
Jednocześnie prosimy o dokonywanie wpłat na prace remontowe. Wkrótce parafia otrzyma kolejna fakturę na ponad 1 milion a brakuje nam środków. Bardzo prosimy, aby wzajemnie zachęcać się do wspierania prac ofiarami i modlitwa. Warto informację o tym przesłać do grona swoich internetowych znajomych.
Jak można wesprzeć remont ?
a) Poprzez złożenie ofiary na: tabliczkę pamiątkową – kamienną z danymi ofiarodawcy umieszczoną murze ogrodzenia
b) Poprzez złożenie ofiary na: Akcje św. Józefa
c) Poprzez złożenie ofiary na: Cegiełkę na remont kościoła
d) Poprzez darowiznę/odpis od podatku na konto: 25929100010131353420000010
e) Poprzez przekazanie 1% na Fundację Caritas z dopiskiem: Na remont dużego kościoła w Rawie Maz.
f) Dobrowolne ofiary składane w kopertach (prosimy o podanie danych ofiarodawcy).

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


UMOWA Z URZĘDEM MARSZAŁKOWSKIM PODPISANA

Dzisiaj została podpisana umowa dotycząca dofinansowania przez Urząd Marszałkowski w Łodzi projektu pn. „Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii”. Podpisali ją: Pani Joanna Skrzydlewska – członek Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Pan Dariusz Klimczak – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego. W imieniu parafii umowę podpisał ks. proboszcz Bogumił Karp.


Umowa dotyczy dofinansowania projektu parafii na kwotę nieprzekraczającą 14 779 628,07 PLN. Przy koszcie całościowym prac wynoszącym 21 843 766,00 PLN parafia musi zgromadzić wkład własny w wysokości: 7 064 137,93 PLN (w tym 4 miliony to kwota VAT, który jak się okazało nie jest kosztem kwalifikowanym). Wszystkie prace mają być zakończone do 31 grudnia 2018 r. O godzinie 9.00 w Sali parafialnej oprócz sygnatariuszy Umowy zgromadzili się samorządowcy:

Dariusz Misztal (Burmistrz Rawy Maz.)
Eugeniusz Góraj (v-Prezydent Skierniewic)
Krzysztof Starczewski (Wójt Gminy Rawa Maz.)
Marian Krzyczkowski (v-Starosta Powiatu)
Na uroczystość zostali też zaproszeni przedstawiciele Parafialnej Rady, Inspektorzy nadzorujący prace oraz Prezesi Spółek Miejskich w Rawie Mazowieckiej. Materiał radiowy oraz prasowy zapewnili licznie obecni dziennikarze lokalnych mediów.

Witając przybyłych gości ks. Proboszcz podziękował szczególnie Panu Marszałkowi Dariuszowi Klimczakowi oraz Panom Burmistrzom (tak obecnemu jak i w poprzedniej kadencji) za udzielaną pomoc i wsparcie. Słowa podziękowania skierował również do wszystkich uczestników uroczystości. Po podpisaniu umowy nastąpiły przemówienia gości z Urzędu Marszałkowskiego oraz samorządowców. Kończąc spotkanie ks. Proboszcz podkreślił istotny fakt jakim jest wspólna troska o dobro mieszkańców. Jeżeli niezależnie od różnic działamy wspólnie to wtedy osiąga się sukces na wielką skalę. O ile bowiem łatwo można złamać pojedynczą strzałę to już jak się weźmie ich kilka i razem połączy to jest to bardzo trudne. Prosił także, aby teraz wspólnie działać, aby i rewitalizacyjny wniosek złożony przez Urząd Miasta uzyskał także dofinansowanie. Zrealizowanie obydwu projektów uczyni nasze miasto „perłą” regionu.

Zdjęcia można zobaczyć na stronie: www.facebook.com/rawaduzykosciol

Dzięki redakcji portalu Kochamrawę można obejrzeć materiał video.

 


KATOLICKA AGENCJA PRASOWA O NASZYM PROJEKCIE

Na stronie KAI ukazała się informacja o uzyskanej dotacji dotyczącej naszego projektu rewitalizacji obiektów parafialnych.


Zob. na stronie: https://system.ekai.pl/kair/

https://system.ekai.pl/kair/?screen=depesze&_scr_any_serwis=ogolny

2017-01-23 13:22:00

Rawa Mazowiecka: rozpoczął się remont zabytkowego kompleksu klasztornego
Prawie 15 milionów ze środków unijnych otrzyma parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej na rewitalizacje pojezuickiego zespołu klasztornego. W odnowionych wnętrzach powstanie nowoczesne muzeum oraz Centrum Spotkań i Dialogu.

Jak wskazuj proboszcz rawskiej parafii, ks. Bogumił Karp, mający prawie 400 lat kościół i kolegium są cennymi obiektami ze względu na zachowanie pomimo upływu tylu lat pierwotnego stylu i wyposażenie wnętrza. – Także poczet osób związanych z tymi zabytkami podkreśla ich szczególną wagę. Tu bowiem mieszkał i studiował w jezuickim kolegium ostatnio kanonizowany św. o. Stanisław Paczyński czy Jan Chryzostom Pasek pamiętnikarz epoki baroku – przypomniał duchowny.

– Obecnie kościół wraz z kolegium wymagają gruntownego remontu, który z jednej strony przywróci im pierwotny blask, a z drugiej poprzez prace modernizacyjne pozwoli na podjęcie szerszych działań kulturalnych. Oprócz sal, które powstaną dla potrzeb Centrum Spotkań i Dialogu na poddaszu i w stylowych piwnicach zostanie otwarte muzeum i punkt widokowy na dzwonnicy – mówi proboszcz.

Rewitalizacji poddane zostanie wnętrze kościoła oraz elewacja. Dzięki gruntownemu remontowi zwiedzającym udostępnione będą również krypty, kryjące w sobie bardzo dobrze zachowane pochówki sprzed wieków. Tam też powstanie kaplica dusz czyśćcowych.

Prace konserwatorskie, ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się dachu, zostały podjęte już w czerwcu ubiegłego roku. – Dzięki temu obiekty są już zabezpieczone i dostosowane do podjęcia prac modernizacyjnych – mówi KAI ks. Bogumił Karp.

Proboszcz rawskiej parafii dodaje, że cała wspólnota parafialna angażuje się na różne sposoby, aby zdobywać potrzebne środki.

Realizacja całego projektu będzie kosztowała prawie 22 mln złotych, z czego prawie 15 mln pochodzi z funduszy unijnych. Odrestaurowana świątynia będzie pełniła nie tylko funkcje religijne. Ma być również atrakcyjnym obiektem dla turystów i placówką animującą życie kulturalne regionu.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP powstał w XIII wieku z fundacji Książąt Mazowieckich. Prawdopodobnie w tym samym czasie została również erygowana parafia. Obecna świątynia powstał w początku XVII wieku jako kościół przy kolegium ojców jezuitów. Trójnawowy, murowany gmach został zbudowany w stylu baroku jezuickiego.

mip / Rawa Mazowiecka

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 stycznia 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski


HISTORYCZNY MOMENT DLA PARAFII – MAMY DOTACJĘ !

Nasza parafia otrzymała pismo z Urzędu Marszałkowskiego informujące, że Zarząd Województwa Łódzkiego w dniu 16 stycznia uwzględnił protest naszej parafii od negatywnej oceny merytorycznej projektu pn. „Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii”. Jednocześnie rozpatrzono na nowo nasz wniosek i w wyniku tej oceny uzyskał on łącznie 75,24%  punktów i znalazł się w trójce najlepszych projektów w województwie.

Dzięki tej decyzji już wykonane i prowadzone prace (więźba i pokrycie blachą miedzianą) oraz te planowane na najbliższą przyszłość zostaną dofinansowane kwotą prawie 15 milionów złotych. Te unijne środki pozwolą parafii przeprowadzić kompleksową rewitalizację naszych zabytkowych obiektów. Nasze działania wspierał Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba. Dziękujemy z serca Zarządowi Województwa z panem marszałkiem Witoldem Stępniem, szczególnie dziękuję p. v-marszałkowi Dariuszowi Klimczakowi oraz pracownikom Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Bóg zapłać także naszemu burmistrzowi Dariuszowi Misztalowi i innym samorządowcom a wśród nich p. Eugeniuszowi Górajowi. Każdemu kto zechciał nam swoją rada i czasem oraz modlitwą pomóc składam wielkie Bóg zapłać,

Realizacja całego projektu złożonego do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi będzie kosztowała prawie 22 miliony. Początkowo nasz wkład własny miał wynieść ponad 3 miliony, ale ponieważ Urząd postanowił, że kwota podatku VAT będzie kosztem niekwalifikowanym stąd nasz wkład zwiększył się do kwoty 7 milionów złotych. Aby znaleźć potrzebne środki zwróciliśmy się już o pomoc do naszych samorządów. W imieniu parafii złożyłem także wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę ok. 3 milionów. Będziemy nadal szukać pomocy a jednocześnie pragnę bardzo podziękować Wam drodzy parafianie za wasze wsparcie, podjęte działania i modlitwę. Ze św. Józefem, damy radę !


W środę o 14.00 w budynku parafialnym odbyła się specjalna konferencja prasowa podczas, której Marszałek Województwa Łódzkiego pan Dariusz Klimczak poinformował o podjętej przez Zarząd Województwa w poniedziałek uchwale Ksiądz Proboszcz Bogumił Karp  podziękował Panu Bogu ale też i wszystkim tym, którzy wspierali nasze działania na rzecz takiego finału. Dziękując podkreślił bardzo ważną pomoc jaką parafia otrzymała od każdego z zaproszonych gości jak i ze strony obecnych przedstawicieli mediów a przede wszystkim naszych parafian i mieszkańców Rawy Maz., którzy modlitwa i swoimi apelami do decydentów wpłynęli na taki pomyślny finał. Nie było łatwym osiągnięcie tego sukcesu gdyż jak podkreślił uczestniczący w konferencji Prezydent Skierniewic Eugeniusz Góraj jest rzadkością, aby podobne protesty kończyły się pozytywnym rozstrzygnięciem. Nasz projekt wpisuje się również w działania rewitalizacyjne miasta. Mówił o nich, Burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal podkreślając fakt, iż wkrótce miasto będzie składało wniosek w tej sprawie. Dodał, iż także parafia ewangelicka przygotowuje się do podobnej rewitalizacji. Gdyby te dwa projekty wspólnie z naszym już zaakceptowanym zostały przyjęte i zrealizowane to nasze miasto stałoby się wspaniałą wizytówka regionu a przede wszystkim radością i dumą mieszkańców.

Deo gratias za ten wspaniały dar a dobrym ludziom wielkie podziękowanie i uznanie.

Zapraszamy także na naszą stronę Facebookową, aby obejrzeć zdjęcia.

Posłuchaj wywiadu w Radiu Victoria z naszym  ks. proboszczem z 20 stycznia 2017 r.

www.radiovictoria.pl/gosc_dnia/10270

Zobacz także:

Informacja w Radio Victoria: www.radiovictoria.pl/aktualnosci/10264

ITS – http://www.tygodnikits.pl/wydanie/20170119,w.html#p-82022


CZEKAMY NA DECYZJĘ W SPRAWIE NASZEGO PROTESTU A TYMCZASEM PRACE NA DACHU DOBIEGAJĄ KOŃCA

Mniejszy mróz pozwolił naszym dekarzom na podjęcie prac na dachu Kolegium. Chcą oni w ciągu najbliższych 3 tygodni pokryć blachą ostatnią część dachu. Nowo powstałe lukarny wymagają więcej pracy ale na koniec sprawią, że pomieszczenia, które powstaną na poddaszu będą bardziej funkcjonalne i będą służyły różnym działaniom społecznym i kulturalnym. Parafia ciągle jednak czeka na decyzję Urzędu Marszałkowskiego odnośnie naszego protestu na decyzję odrzucającą nasz Wniosek o dofinansowanie. Sprawa ta jest dla nas bardzo ważna gdyż wszyscy mamy świadomość, że bez tych środków z ewentualnej dotacji nie jest możliwe przeprowadzenie prac nad rewitalizacją naszych zabytkowych obiektów i podjecie planowanych działań kulturalnych i tych, które bardziej zintegrują naszą społeczność. Módlmy się gorąco w tej intencji.
Poniższe zdjęcia dokumentują prace z ostatniego piątku oraz zainstalowane płotki śniegowe.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


PODZIĘKOWANIE

Przed Świętami Bożego Narodzenia pomagali w parafii porządkując drewno z rozbiórki więźby dachowej osoby z firm pana: Roberta Nowaka, Marka Synowca i Tadeusza Sowika – bardzo im za to dziękuję. Słowo podziękowania za chętną pomoc kieruję do p. Norberta Nowaka, który wspiera mnie przez cały czas remontu jako społeczny inspektor na budowie – Bóg zapłać !


DLACZEGO POKRYWAMY DACH MIEDZIĄ?

1. Konserwator Wojewódzki wydając zgodę na remont nakazał pokryć dach kościoła, dzwonnicy i kolegium miedzią !!!. Jego decyzja dotyczyła każdego z tych budynków, gdyż stanowią one jeden zespolony ze sobą zespół obiektów. Jest on historycznie bardzo ważny, bowiem nie ma w okolicy i regionie takiego zespołu zabytków, który zachował od samego początku powstania ten sam styl architektoniczny. Nasze zabytkowe obiekty wybudowane w stylu baroku co należy podkreślić nie były przebudowywane i aż do dzisiaj są unikatowym świadectwem architektury oraz pomnikiem kultury narodowej.

2. Pokrycie blachą miedzianą jest najtrwalszym pokryciem metalowym. Trwałość tego pokrycia określa się na ok. 300 lat, a nawet więcej. Źródło: www.abc-dachy.pl

3. Ze względu na trwałość materiału jest to najtańsze rozwiązanie pokrycia dachu. Przez cały ten okres nie wymaga napraw, a więc i ponoszenia nakładów.
Źródło: www.abc-dachy.pl

STAN OBECNY PRAC – obrazują zdjęcia i poniższe opisy.

DZWONNICA
Dach na dzwonnicy został w całości już pokryty.
Zamontowano odtworzoną kulę (banię), w której umieszczono przesłanie dla potomnych a nad nią odrestaurowany krzyż. Zostały także zainstalowane płotki śniegowe oraz rynny.

KOŚCIÓŁ
Dach na kościele również został już w całości pokryty blachą miedzianą. Wewnątrz wymieniono zniszczoną więźbę oraz odrestaurowano starą. Odnowiono 2 krzyże, zamontowano płotki śniegowe i rynny a także założono 2 nowe włazy dachowe.

KOLEGIUM
Dach na kolegium od strony ulicy oraz podwórka jest już pokryty miedzią, trwają prace nad pokryciem od strony ogrodu. Wymieniono całkowicie więźbę nad Kolegium i zainstalowano lukarny oraz okna dachowe. Zakończenie prac przewiduje się tutaj na koniec stycznia.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


BLACHA JUŻ NA DACHU

Każdy widzi jak prace remontowe nad dachem kościoła i dzwonnicy nabierają rozpędu. Kończone są prace nad położeniem blachy miedzianej na dzwonnicy a w czwartek rozpoczęto kłaść już pokrycie z miedzi na połaci północnej dachu kościoła. Od tygodnia trwa tez rozbieranie starego pokrycia na południowej części. Tutaj wszyscy spodziewaliśmy się, że stan więźby będzie lepszy niż tej od północy. Okazało się jednak, ze jest inaczej tzn. gorzej. Stąd tartak w Julianowie ściągnął aż z Augustowa dorodne pnie świerków mające prawie 200 lat, które posłużą do remontu więźby. W imieniu firmy Castellum ogłaszamy, że poszukuje ona osób do pracy, które chce zatrudnić przy naszych pracach.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


PRZESŁANIE DLA POTOMNYCH W KULI NA DZWONNICY

W środę 31 sierpnia w kuli (nazywanej tradycyjnie “Bania”), która została odtworzona pod krzyżem z Dzwonnicy zostało umieszczone pismo z przesłaniem dla potomnych. Załączono także obrazki zwiazane z naszą parafią i obchodzonymi w tym roku wydarzeniami w Kościele. Więcej pamiątek planujemy umieścić w bani krzyża, który jest nad frontonem kościoła.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


PRACE REMONTOWE POSTĘPUJĄ

W poniedziałek stan zaawansowania remontu oraz jakość wykonywanych prac zwizytowała Pani Dyrektor Urzędu Konserwatorskiego ze Skierniewic. Nasze prace rozszerzyły się już na Dzwonnicę, na której trzeba było wymienić górną część więźby oraz belkę podtrzymująca krzyż, ponieważ została całkowicie zbutwiała. Ustalono, że pod krzyżem pojawi się kula, która była jeszcze do 1985 r, a potem nie wiadomo czemu zniknęła, krzyż zaś “wpadł” w głąb o ok 70 cm.Także przy budynku Kolegium stanęły rusztowania oraz rozpoczęto rozbiórkę więźby i pokrycia dachu. Tutaj po zdjęciu blachy ukazał się tragiczny stan więźby, którą trzeba całkowicie wymienić.

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


WPŁATY NA REMONT I OTRZYMANA DOTACJA

Jest jednak bardzo ważne to, aby wszyscy parafianie wsparli, na ile mogą, nasze prace.
A oto wyliczenie kwot zebranych od parafian na remont do dnia 30 lipca:
1) TACA INWESTYCYJNA Z NIEDZIELI – 17.07.2016 r. – 9 317,31 zł
2) OFIARY INDYWIDUALNE ( TYLKO 113 RODZIN ) – 16 370,00 zł
3) OFIARY BEZIMIENNE (TYLKO 6 WPŁAT ) – 2 150,00 zł
4) WPŁATA OD RODZICÓW DZIECI ROCZNICOWYCH – 1 350,00 zł
5) OFIARY OD FIRM ( WPŁATY DOKONAŁY TYLKO 2 FIRMY) – 5 500,00 zł
6) TABLICE KAMIENNE – 5 000,00 zł
7) Ze sprzedaży CEGIEŁEK – po 10 ZŁ – 100,00 zł
– po 20 ZŁ – 260,00 zł
– po 50 ZŁ – 250,00 zł
8) Z AKCJI ŚW. JÓZEFA – po 100 ZŁ – 1 400,00 zł
– po 200 ZŁ – 1 800,00 zł
– po 500 ZŁ – 500,00 zł
____________________________________________________
RAZEM: 43 997,31 zł

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


NAJNOWSZE ZDJĘCIA Z REMONTU

W czwartek robotnicy rozpoczęli rozbiórkę dachu na dzwonnicy. Najprawdopodobniej nie był on wymieniany od samego początku o czym wskazują kute gwoździe, którymi mocowano deski do krokwi oraz cynowa blacha. W piątek zaś zdjęto krzyż z Dzwonnicy. Po jego demontażu okazało się, że przez lata opuścił się on o 1,5 m. gdyż belka do której był umocowana nie mając kołnierza z blachy gniła od środka (pokazują to zdjęcia zdjętej na ziemię belki). Zresztą stan belek z górnej części dachu Dzwonnicy jest taki jak widać. Wcześniej w dniu św. Anny zaś odbyła się ważna narada z udziałem: Inspektora Nadzoru, Projektanta, Dyrektora firmy oraz Inwestora ustalająca zakres wymiany więźby (krokwie)i pozostawienia tych, które są w dobrym stanie (gdyż jakość tego starego drewna jest lepsza od dzisiejszego).

Zdjęcia dostępne tutaj:

https://www.facebook.com/rawaduzykosciol


LIST KSIĘDZA PROBOSZCZA

Drodzy Parafianie i wszyscy Przyjaciele naszej rawskiej świątyni pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

 
Przeżywamy aktualnie niezwykły dar Roku Miłosierdzia. W naszej świątyni, wyróżnionej obecnością Drzwi Świętych, doświadczamy osobistego i wspólnotowego spotkania z Ojcem Miłosierdzia. Proste słowa zapisane przez św. siostrę Faustynę „Jezu ufam Tobie” pomagają nam podjąć krzyż naszych trosk, chorób, cierpień i z nadzieją patrzeć
w przyszłość. Mamy namacalne przykłady na to, jak nawet ci, którzy przez grzech odeszli od Boga, po latach powracają, bo tylko w Nim odnajdują sens życia.
Przed nami, w październiku, niezwykłe święto nawiedzenia naszej parafii przez Częstochowską Madonnę w jej Cudownym Obrazie. Przygotujemy się do tego wydarzenia poprzez parafialne Misje Święte. Już teraz proszę: wykorzystajmy ten czas! Zechciejmy podjąć zobowiązanie, aby codziennie odmówić dziesiątek różańca lub choćby jedno Zdrowaś Mario w intencji dobrych owoców Nawiedzenia. Szczególnie chcemy prosić Boga o łaskę spowiedzi dla wieloletnich grzeszników, o pojednanie rozbitych małżeństw, o uzdrowienie trudnych relacji i o opiekę Maryi dla osób samotnych i nieradzących sobie z codziennością. Wcześniej jednak w lipcu z radością przyjmiemy w naszej parafii gości na Światowe Dni Młodzieży i będziemy przeżywać spotkanie z papieżem Franciszkiem, dziękując za 1050 lat Chrztu naszej Ojczyzny.
Zapraszam zatem do modlitwy w rodzinach i w naszej parafialnej świątyni, aby wspomniane wydarzenia przyniosły jak najlepsze owoce. Nasz kościół to niezwykłe miejsce. W jego wnętrzu modlił się ostatnio wyniesiony na ołtarze święty O. Stanisław Papczyński, który, jak wiele innych znakomitych postaci, mieszkał w Kolegium Jezuickim stanowiącym wspólny obiekt z naszym kościołem. Teraz na nas spoczywa odpowiedzialność i troska o te skarby Dziedzictwa Kultury Narodowej.
Mając na uwadze wolę parafian, wkrótce po objęciu parafii podjąłem przygotowania do wielkiego remontu naszych obiektów, tak, abyśmy my sami i przyszłe pokolenia mogły się nimi nadal cieszyć. Podczas wizyty duszpasterskiej kapłani pozostawili w Waszych domach specjalny folder, ukazujący szczegółowo planowane prace i aktualny stan obiektów. Zostały już przygotowane projekty techniczne konieczne dla remontu i programy prac konserwatorskich. Przeprowadziliśmy przetargi, które wyłoniły głównego wykonawcę prac (firmę Castellum z Wrocławia), menadżera projektu, inspektorów nadzoru oraz firmę, która opracuje Studium Wykonalności i wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie środków unijnych na nasze prace. Jeżeli otrzymamy tę dotację, podejmiemy realizację wszystkich zamierzeń, których koszt będzie wynosił ponad 25 milionów złotych. Ponieważ stan więźby dachowej wymagał natychmiastowej reakcji, już rozpoczęliśmy prace związane
z remontem dachu na kościele i kolegium. Koszt tych prac wynosi 3.185.700 zł. Musimy zatem jako wspólnota parafialna zgromadzić tę kwotę, która w przypadku otrzymania unijnej dopłaty stanowić będzie wkład własny inwestycji.
Zwracam się zatem z gorącą prośbą, aby każda rodzina w miarę swoich możliwości wsparła te konieczne prace. Za każdą ofiarę już teraz składam wielkie „Bóg zapłać”. Dla ułatwienia można z kościoła pobrać specjalnie przygotowane koperty z nadrukiem o remoncie i informacją o darczyńcy. Jest też możliwe przekazanie ofiary na konto remontowe parafii: 46929100010131353420000020. W kancelarii parafialnej można nabyć przygotowane specjalnie z okazji remontu „Akcje św. Józefa”, „cegiełki na remont” oraz tablice pamiątkowe wykonane z kamienia, które umieścimy w eksponowanym miejscu. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na tablicy przy kościele oraz na stronie internetowej parafii.
Wielkość naszych zamierzeń i kwot może trochę przerażać, ale po trzech latach posługi kapłańskiej w naszej rawskiej parafii jestem przekonany, że nie pozostanę sam i że wspólnie damy radę. Prośmy św. Józefa o opiekę nad naszymi pracami.
Wasz proboszcz – ks. Bogumił Karp
 


ANKIETA DOTYCZĄCA PROGNOZOWANEGO POPYTU NA OFERTĘ KULTURALNĄ OFEROWANĄ PRZEZ PARAFIĘ NPNMP W RAWIE MAZOWIECKIEJ

Aby wypełnić Ankietę i pomóc nam w tym koniecznym badaniu prosimy wejść na stronę:

https://docs.google.com/forms/d/1pdzRnhVoCtF5337vwYBkno6m4Y2JP4_t1sJ4f3zQFwA/viewform?c=0&w=1&usp=mail_form_link


PODPISANO UMOWĘ Z GŁÓWNYM WYKONAWCA PRAC 


REWITALIZACJA JUŻ RUSZYŁA !

We wtorek, 5 kwietnia o 15.00 została podpisana przez parafię umowa z Głównym Wykonawcą prac rewitalizacyjnych przy naszych zabytkowych obiektach parafialnych. Proboszcz parafii ks. Bogumił Karp podpisał ją z wiceprezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Budowlano-Konserwatorskiego Castellum Sp. z o.o. – Krzysztofem Terka. Firma ta wyłoniona podczas przetargu będzie głównym wykonawcą robót.
– To dzisiejsze wydarzenie jest dla naszej wspólnoty bardzo ważne, bowiem jest faktycznym początkiem rewitalizacji kompleksu zabytkowego, związanego z tym miastem od 400 lat. Robimy to po to, aby mógł przez następne stulecia służyć społeczeństwu. To będzie gruntowny remont wraz z adaptacją pomieszczeń na salę muzealną i salę widokową na dzwonnicy oraz dla użytku publicznego w podziemiach i na poddaszu. Powstanie tzw. Centrum Spotkań i Dialogu. Ufam, że wspólnym wysiłkiem będziemy cieszyć się z ukończenia tego wielkiego dzieła na koniec 2018 roku – mówił ks. Karp. Jak podkreślił.Ksiądz Proboszcz wykonanie całości tego zadania jest uzależnione od pozyskania środków europejskich. Podziękował także już teraz za wszelką życzliwość władzom samorządu województwa łódzkiego a szczególnie Panu v-Marsząłkowi Dariuszowi Klimczakowi, który jest blisko związany z Rawą Maz.i z pewnością będzie wspierał starania parafii i miasta Rawa Mazowiecka w pozyskaniu środków.
W pierwszym etapie przygotowana zostanie dokumentacja niezbędna do uzyskania decyzji budowlanej oraz wyremontowany zostanie dach na kościele (nad nawą główną i na dzwonnicy) oraz kolegium, które następnie zostaną pokryte blachą miedzianą. Te prace winny się rozpocząć z początkiem czerwca i kosztować będą 3 431 700 zł. Na tym etapie parafia musi sama zgromadzić te kwotę, aby uregulować faktury.
Pozostałe roboty (w tym także wymiana dachu nad nawami bocznymi) to druga część projektu, których realizacja jest uzależniona od tego, czy uda się zdobyć pieniądze. Koszt tego etapu prac – m.in. konserwacja wnętrza, elewacji, zabytków ruchomych, a także wymiana wszelkich instalacji oraz posadzki, modernizacja nieużywanych pomieszczeń na cele publiczne, wykonanie sali wystawienniczo-muzealnej – wynosić będzie 22 176 900 zł.
Wrocławska firma jest jedyną, która podjęła się realizacji skomplikowanego zadania: „Prace konserwatorskie, restauratorskie i modernizacyjne w XVII-wiecznych obiektach dziedzictwa kulturowego wraz z zagospodarowaniem otoczenia oraz nadaniem nowych funkcji kulturalnych – zespół pojezuickich obiektów zabytkowych w Rawie Mazowieckiej”.
(W opracowaniu informacji skorzystano ze zdjęć i tekstu zawartego w Gościu Niedzielnym, zdjęcia wykonał red. Marcin Kowalik)


ZOSTAŁ ROZSTRZYGNIĘTY PRZETARG NA GŁÓWNEGO WYKONAWCĘ PRAC REMONTOWYCH

Wczoraj (24 marca) po analizie oferty firmy CASTELLUM z Wrocławia ogłoszono jej przyjęcie. Została ona złożona w odpowiedzi na Zapytanie ofertowe parafii dotyczące realizacji zadania p.n.: „Prace konserwatorskie, restauratorskie i modernizacyjne w XVII – wiecznych obiektach dziedzictwa kulturowego wraz z zagospodarowaniem otoczenia oraz nadaniem nowych funkcji kulturalnych –zespół pojezuickich obiektów zabytkowych w Rawie Mazowieckiej”

Spośród 9 firm, które stawiły się na wcześniejszej “wizji lokalnej”, która była koniecznym warunkiem do składania ofert ostatecznie tylko jedna firma zgłosiła chęć wykonania tak skomplikowanych i kosztownych prac. W ramach prac najpierw zostanie wykonana ich pierwsza część, tj.: przygotowanie dokumentacji koniecznych do otrzymania przez parafię Decyzji budowlanej oraz wykonanie remontu i wymiany więźby dachowej na kościele (nad nawą główną i na Dzwonnicy) oraz kolegium wraz z nowym pokryciem blachą miedzianą. Te prace winny się rozpocząć z początkiem czerwca i kosztować będą: 3 431 700 złotych.

Pozostały zakres prac związanych z zadaniem (w tym także wymiana dachu nad nawami bocznymi) stanowi część drugą, której realizacja jest uzależniona od otrzymania zewnętrznego dofinansowania na te prace. Koszt tej części prac (konserwacja: wnętrza, elewacji, zabytków ruchomych a także wymiana wszelkich instalacji oraz posadzki, modernizacja nieużywanych pomieszczeń na cele publiczne, wykonanie sali wystawienniczo-muzealnej oraz inne prace) wynosić będzie 22 176 900 złotych.

Był to drugi przetarg, bowiem po pierwszym, który był ogłoszony miesiąc temu, pomimo zainteresowania trzech firm ostatecznie do parafii nie wpłynęła żadna oferta.

Poniżej zdjęcia Komisji Przetargowej oraz przedstawiciela firmy składającej ofertę.


 

Projekt pt. „Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość projektu realizowanego w latach 2016-2019 wyniesie 21 843 766,00 PLN, w tym dofinansowanie ze środków EFRR: 14 777 210,24 PLN. Wkład własny Parafii pw. NPNMP w Rawie Mazowieckiej dla projektu dla kosztów kwalifikowanych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z kolei część kosztów niekwalifikowanych dla projektu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pozostała kwota wkładu własnego i kosztów niekwalifikowanych projektu została pokryta dzięki wsparciu finansowemu parafian, Miasta Rawa Mazowiecka oraz Funduszu Kościelnego.