PORADNIK NA CZAS EPIDEMII

Fragmenty z Poradnika:

 

Jakie środki ostrożności powinien podjąć wierny?

Przede wszystkim lekarze radzą, aby pozostać w domu, jeśli wierny ma objawy infekcji dróg oddechowych, zwykłego przeziębienia, łamania w kościach - i ograniczyć kontakty z innymi domownikami, którzy wychodzą z domu.

Przed pójściem do kościoła należy umyć ręce mydłem i unikać następnie dotykania twarzy. Przed wejściem do kościoła trzeba poczekać, aż wszyscy wyjdą z poprzedniej Mszy, zachowując odpowiednie odległości. Można otwierać drzwi także w zwykłych rękawiczkach. Te jednak włożyć należy po przyjściu do domu do gorącej wody (minimum 65°C na 10 min.) lub wyprać mydłem albo innym detergentem.

W kościelnych ławkach należy zachować odstęp co drugą – trzecią ławkę. "Starajmy się nie dotykać rękoma ławki. Co najwyżej opierajmy się częścią ubrania – łokciami. Co oczywiste, gdy kichamy lub mamy taki zamiar, lepiej wyjść z ławki i zasłonić się łokciem. Zrozumiałe są reakcje innych wiernych, jeśli robimy to w sposób nieodpowiedni" - radzi dr hab. Andrzej Lewandowicz.

Podczas przekazywania znaku pokoju należy wrócić do skinienia głową na odległość. Zwyczaj ten uzasadniony jest względami higienicznymi i może być stosowany także po zakończeniu epidemii. Uścisk dłoni to droga do przenoszenia patogenów chorobotwórczych.

 

Fragment dotyczący Komunii Świętej
 
"Nie ma badań naukowych wskazujących, że przyjmowanie Komunii Świętej na rękę jest bardziej higieniczne niż przyjęcie Hostii do ust. Najwięcej patogenów chorobotwórczych jest na naszych rękach, więc przyjmowanie Komunii Świętej na rękę naraża na dodatkowe niebezpieczeństwo zanieczyszczenia nimi Hostii. Co istotne, jeśli przyjmujemy Komunię Świętą w postawie klęczącej, to głowa znajduje się niżej od głowy kapłana i ograniczamy kontakt twarzą w twarz, co też wpływa na nasze bezpieczeństwo. Należy wówczas klękać w odpowiednich odstępach, np. dwumetrowych" - stwierdza dr hab. Lewandowicz.
 
Całą treść Poradnika można pobrać ze strony organizacji Ordo Iuris:
https://koronawirus.ordoiuris.pl/parafie
 
Instytut Ordo Iuris uruchomił bezpłatną infolinię prawną. Dzięki niej rodziny i parafie, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z zagrożeniem COVID-19, mogą skorzystać z indywidualnej porady prawnej. Infolinia będzie czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00. Tel. 533 326 803, email: koronawirus@ordoiuris.pl