Projekt rewitalizacji - stan prac

NIEZWYKŁA PRZEMIANA PIWNIC


Nasze prace remontowe obejmują nie tylko kościół ale również i budynek zabytkowego Kolegium wraz z otaczającym terenem. Objęły one też i stare pomieszczenia piwnic, które służyły wcześniej jako kotłownia i skład rupieci oraz popiołu z pieca. Dzięki przeprowadzonemu remontowi ciemne i zmurszałe piwnice przeobraziły się w pełne klimatu pomieszczenia, które będą służyły naszym parafianom oraz mieszkańcom regionu jako sale Centrum Spotkań i Dialogu.
Warto też zobaczyć jak wyglądały te pomieszczenia wcześniej.


OBRAZ MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ POWRÓCIŁ PO KONSERWACJI


Dzisiaj umieszczono wizerunek Częstochowskiej Madonny w ołtarzu, który po konserwacji zabłysnął pierwotnym pięknem.


KOLEJNE OŁTARZE POWRÓCIŁY


W minionym tygodniu rozpoczęto instalacje odnowionych ołtarzy: Matki Bożej Częstochowskiej oraz Ukrzyżowania. Został także powieszony próbnie jeden z żyrandoli. A w odnowionym prospekcie organowym ustawiono już wszystkie posrebrzone piszczałki. Teraz będą one strojone.Jest także konserwowany kalikant. W czwartek po raz kolejny odwiedziły nas Panie konserwatorki z Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego w Łodzi, aby wspólnie z wykonawcami i Inwestorem podjąć ustalenia co do dalej prowadzonych prac.Ksiądz Proboszcz dziękował Paniom za wszelkie rady i pomoc jaką otrzymuje od nich dla dobra odnawianego obiektu i zabytków parafialnych.
Ze względu na przedłużenie umowy z Wykonawcą uległ także podawany wcześniej termin Uroczystości, które będą uwieńczeniem naszych kilkuletnich prac – odbędą się one 1 i 2 czerwca.


INSTALACJA ORGANÓW
Po rocznym pobycie w pracowni konserwatorskiej Kamerton pod Opolem powracają do kościoła kolejne elementy naszych zabytkowych organów.
Od poniedziałku sprawna ekipa rozpoczęła prace montażowe oraz przygotowawcze do instalacji piszczałek i elementów mechanicznych. Także sam prospekt organowy został już na miejscu poddany konserwacji.
Ciekawostkową dla przyszłych zwiedzających nasz kościół będzie możliwość zobaczenia i wypróbowania urządzenia do kalikowania -czyli nożnego uruchamiania miechu w organach, który będzie także odrestaurowany i uruchomiony.


NOWE MEBLE DO ZAKRYSTII
W ramach naszego projektu rewitalizacji przewidziano także wykonanie nowych mebli do pomieszczeń kościoła i kolegium (kredensje do przechowywania zabytkowych oraz liturgicznych szat, szafy, gabloty muzealne, ławki itp.). Dzisiaj została przywieziona kolejna partia mebli dla zakrystii ministranckiej oraz zakrystii głównej.

Bogu niech będą dzięki za Jego błogosławieństwo a św. Józef niech nadal nas wspiera.


PIĘKNA AMBONA
Popatrzcie na odnowioną ambonę (jeszcze dojdzie górna część !!!). Tak wyglądała przez wieki. A teraz i My możemy się cieszyć tym widokiem. proponujemy zagadkę – który z księży i kiedy wygłosi z tej ambony kazanie? Odpowiedzi prosimy podawać w komentarzach.


SĄ JUŻ MONTOWANE OŁTARZE
We wtorek przyjechała ekipa konserwatorów z Krzeszowic, aby rozpocząć instalację poddanych konserwacji ołtarzy bocznych oraz ambony. Także są prowadzone prace złotnicze przy ołtarzu głównym oraz przy chórze.


A DZISIAJ PRZYWIEZIONO NOWE ŁAWKI DO KOŚCIOŁA

Firma stolarska spod Płocka, która wykonuje w ramach naszego projektu rewitalizacji meble do zakrystii, sal parafialnych i do kościoła przywiozła dzisiaj kilka gotowych ławek. Pozostałe pojawią się już po Nowym Roku. Oprócz dużych ławek (22 szt. z czego tylko 3 jeszcze nie mają sponsora) będą.także ławki bez oparcia.


NOWY OŁTARZ I PULPIT
Dzisiaj wykonawca z Gierałcic przywiózł i zamontował wykonany z hiszpańskich marmurów nowy ołtarz i pulpit do czytania Słowa Bożego. Są one wykonane z pełnych płyt marmurowych, ołtarz waży prawie 2 tony a pulpit 500 kg.
Pierwszą Mszę św. przy nowym ołtarzu sprawował wieczorem ks. proboszcz Bogumił Karp wraz z ks. Tomaszem Muszyńskim. Uroczyście ołtarz zostanie konsekrowany przez Biskupa Łowickiego w maju 2019 r. podczas Mszy św. na zakończenie prac rewitalizacyjnych.
Prosimy o wspieranie naszych prac modlitwą i ofiarami.WIZYTA W PRACOWNI KONSERWATORSKIEJ
Dzisiaj do Krzeszowic pod Krakowem udała się delegacja z parafii wraz z przedstawicielką Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego z Łodzi, aby zapoznać się ze stanem prac przy tych ołtarzach bocznych, które jeszcze nie zostały przywiezione do kościoła. Pani Katarzyna z WUK wspólnie z p. Aleksandrem – właścicielem firmy AC Konserwacja konsultowali ostateczny sposób ich konserwacji. W styczniu wszystkie ołtarze znajdą się już w kościele gdzie zostaną ustawione na swoich miejscach.Pojawi się także odnaleziony rok temu w przed remontowych rupieciach zabytkowy “Lawetarz”. Pan Robert – inspektor społeczny razem z ks. Jakubem i ks. Proboszczem z podziwem oglądali efekty pracy zespołu konserwatorskiego dzieląc się także swoimi spostrzeżeniami. A My parafianie czekamy kiedy znowu zobaczymy nasze ołtarze. Czy je rozpoznamy?


HISZPAŃSKIE MARMURY W KOŚCIELE
Od sierpnia są układane posadzki w naszych remontowanych obiektach. W kościele, zakrystiach i sali parafialnej są to hiszpańskie marmury: Crema Marfil i Nero Marquina. A w kancelarii, holu i na schodach oraz w piwnicach i korytarzu bibliotecznym jest to granit Yellow Pink. Na polecenie konserwatora marmur w kościele został położony w wersji „antykowanej” aby się nie błyszczał jak na sali balowej.
W wejściu do kościoła jest zaś położony granit, bo jest wytrzymalszy na piasek i sól – ale może tam być ślisko stąd wielka prośba, abyście wchodząc bardzo uważali.
Podobnie i w wejściu pod dzwonnicą będzie wkrótce ułożony granit podobny do tego, który już jest w pomieszczeniach kancelarii. Na schodach zaś prowadzących na chór z kościoła stopnie z piaskowca zostały poddane konserwacji i uzupełnione.W kryptach zaś ze względu na wątki ceglane, zostanie ułożony chodnik z palonych cegieł.
 


ODNOWIONE KONFESJONAŁY
Powróciły dzisiaj do kościoła nasze zabytkowe konfesjonały, które były poddawane konserwacji. W czasie adwentu warto je nie tylko podziwiać ale też i skorzystać.Na zdjęciach są przedstawione przywiezione dzisiaj konfesjonały oraz te sprzed roku jak je brano do pracowni.

MASZ DOBRE SERCE!!! – Prosimy, wesprzyj nasze prace…

JAK MOŻESZ NAM POMÓC?
– POPRZEZ MODLITWĘ
– FINANSOWO:
a) Przekazując dobrowolne wpłaty na konto 46929100010131353420000020
b) Przekazując 1% za pośrednictwem Fundacji Caritas Diecezji Łowickiej (KRS Fundacji 0000252350. UWAGA: koniecznie należy dopisać tytuł – „Na remont dużego kościoła w Rawie Maz.”.
c) Nabywając w parafii „Akcje św. Józefa” o wartości 100, 200 lub 500 zł.
d) Nabywając w parafii „cegiełki na remont” o wartości 10, 20 lub 50 zł.
e) Składając ofiary na tablicę pamiątkową – kamienną z danymi ofiarodawcy, którą umieścimy na murze ogrodzenia przy kościele.
f) Sponsorując koszt remontu ołtarzy oraz zakupu nowych ławek.
– BĘDĄC WOLONTARIUSZEM REMONTU:
Zachęcając swoich znajomych, rodzinę oraz inne osoby, aby zechcieli wesprzeć nasze prace modlitwą oraz finansowo.

MODLIMY SIĘ ZA DOBRODZIEJÓW REMONTU

Remont naszego parafialnego kościoła to nasze wspólne dzieło, które czynimy na chwałę Bożą. To także czas, w którym w sposób szczególny jednoczymy się, umacniamy więzi naszej parafialnej rodziny oraz uwrażliwiamy się na wzajemną pomoc i życzliwość. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rewitalizacja naszego kościoła i kolegium to wyzwanie, aby XVII wieczny obiekt sakralny, który był perłą ziemi rawskiej, powrócił do swojej świetności i był naszą chlubą i dumą w regionie, ojczyźnie, a nawet poza jej granicami.

Dziękujemy za Waszą obecność i wszelkie wsparcie – to duchowe oraz to materialne. Naszą wdzięczność wyrażamy życzliwą pamięcią oraz wytrwałą modlitwą.
Za wszystkich Dobrodziejów i Ofiarodawców na rzecz remontu naszej świątyni z wdzięcznością modlimy się przez cały okres prac w sposób szczególny:
– w każdą środę o godz. 18:00 na Mszy świętej z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
– w III niedzielę miesiąca na Mszy świętej o godz. 13:00.
– w codziennej modlitwie różańcowej Koła Żywego Różańca polecają intencje osób wspomagających remont oraz ich rodziny.
– w cotygodniowej modlitwie wypominkowej modlimy się za zmarłych dobroczyńców naszej parafii.

Dodatkowo za wszystkich posiadaczy „Akcji św. Józefa” przez 25 lat:
– corocznie w Uroczystość Św. Józefa sprawowana jest Eucharystia w intencji żyjących i zmarłych posiadaczy „Akcji św. Józefa”
– co miesiąc Męskie Koło Żywego Różańca modli się na różańcu.

Czy możesz nam jeszcze pomóc?

Tak, jesteś nam potrzebny!
 


OŁTARZE JUŻ W KOŚCIELE
Po ponad półtorarocznych pracach konserwatorskich powróciły do naszej świątyni ołtarze boczne (oprócz ołtarza św. Stanisława Bp) i ambona. Zostały złożone w nawie bocznej, aby .mogły się dostosować do panującej w kościele temperatury stałej co jest bardzo ważne ze względów konserwatorskich. Prace nad ich ustawianiem zostaną podjęte najwcześniej po Świętach Bożego Narodzenia. 


PRACE WEWNĄTRZ DZWONNICY
Jednym z celów naszych prac rewitalizacyjnych jest udostępnienie dla zwiedzających pomieszczeń dzwonnicy. Do czasu remontu była ona w swej górnej części zarzucona gruzem i śmieciami. Tylko pojedyncze osoby docierały tam przez niski otwór. Obecnie są w niej prowadzone prace polegające na oczyszczeniu ceglanych ścian i solidnych belek podtrzymujących konstrukcje na której wiszą nasze dzwony. Wystają z tych belek oryginalne drewniane ćwieki. Aby można swobodnie oglądać wnętrze dzwonnicy to został wykute wygodne wejście a w pomieszczeniu dzwonnicy na kilku poziomach są już zamontowane solidne podłogi. Wybudowano też schody, które zawiodą turystów na samą górę dzwonnicy skąd przez okienka będą mogli podziwiać piękne widoki naszego miasta i okolicy.


POWRÓT SIÓSTR
W miniony piątek nasze siostry nazaretanki powróciły już do swoich odremontowanych mieszkań w budynku Kolegium, Od lutego 2017 r mieszkały bowiem gościnnie na czas remontu u sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa, którym dziękujemy za gościnę i życzliwa pomoc dla parafii.. Bardzo dziękuję naszym niezawodnym druhom strażakom z OSP wraz z ich Prezesem Danielem Stąporkiem za pomoc w przeprowadzce, także naszym księżom, p. Zbyszkowi Rudzkiemu i p. Tadkowi Szymczakowskiemu oraz za transport rzeczy p. Piotrowi Gąsiorowskiemu.


POSADZKA W KOŚCIELE
Dzisiaj rozpoczęły się prace przy układaniu nowej posadzki z marmuru w naszym kościele. Zgodnie z decyzją konserwatorów poprzedzonej konsultacją z parafinami jest ona układana w karo z dwóch rodzajów marmuru hiszpańskiego: Nero Marquin i Crema Marfi. Po wcześniejszych perturbacjach z wylewką, została już wykonana nowa włącznie z nową instalacja ogrzewania podłogowego. Teraz tylko poczekamy ponad miesiąc do ukończenia prac i rozpocznie się przywożenie i instalacja odrestaurowanych ołtarzy i pozostałego wyposażenia naszej świątyni.

Zachęcamy każdego do podjęcia: „Remontowego szturmu do nieba” – w intencji szczęśliwego zakończenia naszych prac remontowych, znalezienia środków na te prace oraz uświęcenia naszej parafialnej wspólnoty.
Prosimy o podjecie jednego (lub kilku) z poniższych zobowiązań na czas do końca roku:

• Udział w modlitwie: Jerycho Różańcowe (od 19 do 26 września);
• Udział we wspólnej pielgrzymce na Jasną Górę -. 06.10.2018 roku;
• Podjęcie postu ścisłego w wybrany przez siebie dzień tygodnia.
• Udział w Adoracji Najświętszego Sakrament w godzinach 17:00 – 18:00 w wybrany dzień tygodnia.
• Podjęcie codziennej modlitwy całą rodziną, np. Dziesiątek różańca, Koronka lub inna.
• Codzienne odmawianie Modlitwy do św. Józefa – patrona naszych prac remontowych.

Szczegółowe informacje można uzyskać w kancelarii lub na stronie internetowej parafii: www.parafia.rawa-maz.pl
 


OŁTARZE JUŻ CZEKAJĄ NA POWRÓT DO NASZEJ ŚWIĄTYNI
Dzisiaj nasz ks. proboszcz Bogumił razem z ks. Jakubem byli w pracowni konserwatorskiej w Podkowie Leśnej. Jest to jedna z kilku pracowni, które podjęły się konserwacji naszych zabytków ruchomych, w tym także ołtarzy. Konserwatorzy z tej pracowni od ponad roku zajmują się przywróceniem do pierwotnego wyglądu ołtarza Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zdemontowanych z ołtarza głównego elementów jego wystroju (główny korpus tego ołtarza ze względu na wielkość jest przez nich konserwowany na miejscu w kościele). Nasi księża mogli zobaczyć, że poddawane konserwacji zabytki są już prawie gotowe i tylko czekają na możliwość ich zamontowania w kościele. Oj, będzie pięknie !!!


PANI MARSZAŁEK Z WIZYTĄ U NAS
We wtorek przybyła do naszej parafii Pani v-marszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, której podlegają projekty realizowane przy pomocy środków unijnych. Celem przyjazdu było poznanie przebiegu prac przy projekcie, który Urząd dofinansował kwotą prawie 15 milionów złotych.

Ksiądz Proboszcz oprowadził Panią Marszałek po terenie prowadzonych prac, przedstawiając stopień ich zaawansowania i napotykane problemy przy realizacji tej jednej z największych w województwie inwestycji. Pani Marszałek nie kryła słów uznania dla przeprowadzonych już prac podkreślając, że z niecierpliwością oczekuje na ich zakończenie. Jest bowiem pewna patrząc na prowadzone roboty, że nasze obiekty staną się niezwykłą atrakcją na mapie województwa łódzkiego. Dodała przy tym, że Urząd oczekuje terminowego zakończenia tego projektu.
 NOWY DOM BOŻY
W piątek przy kościele pojawił się wielki namiot. Jego budowa zaciekawiła wielu. W sobotę można było zobaczyć co w nim będzie bowiem o 17:00 odbyła się tam Msza św. ślubna. Również w niedzielę wiele osób przybyło, aby uczestniczyć w eucharystii “pod namiotem”.
Ta niespodziewana zmiana miejsca wynikła z konieczności zamknięcia naszego kościoła na czas robót naprawczych dotyczących posadzki. Jak wcześniej informował ks. Proboszcz w czasie ogłoszeń to od dłuższego czasu miał On wątpliwości co do jakości wykonanej przez podwykonawcę wylewki. Ponieważ miano zacząć układać już marmurowe płyty to dla pewności zlecone zostały badania dotyczące wytrzymałości tej wylewki. Przeprowadzone badania w laboratorium Politechniki Łódzkiej potwierdziły te obawy. Stąd na koszt podwykonawcy została usunięta dotychczasowa wylewka i zostanie wkrótce wykonana nowa, po której przez konieczny technologicznie czas nie będzie można chodzić. Potem będzie już układana posadzka. Aby uniknąć ciągłych przenosin to do zakończenia tych prac będziemy korzystać z tej tymczasowej kaplicy wynajętej również na koszt podwykonawcy. Przez najbliższe 2 miesiące Msze św. niedzielne oraz śluby będą sprawowane w namiocie, gdyż ze względu na prace nie możemy korzystać z kościoła. Proszę wszystkich o wyrozumiałość w tej trudnej i stresującej sytuacji. Gorąco módlmy się o szczęśliwy przebieg naszych prac.
Ksiądz Proboszcz bardzo serdecznie dziękuje za przygotowanie tego namiotu ks. Jakubowi, s. Bożenie, naszym księżom: Tomkowi i Arturowi, kl. Mateuszowi, lektorom i młodzieży, p. Robertowi i p. Tadeuszowi oraz każdej z osób które z potrzeby serca pomogły nam w tym trudnym momencie. Dziękujemy także właścicielom Szkółki Krzewów Ozdobnych Państwu Potrzebowskim.


REMONT ELEWACJI I INNE PRACE
Trwają prace rewitalizacyjne. Przed kościołem i Kolegium stanęły rusztowania. Dwie ekipy przystąpiły do zbijania starych zmurszałych tynków oraz do czyszczenia ścian. Kolejnym etapem będzie ich zagruntowanie oraz położenie nowych tynków. Na elewacji pracuje także ekipa elektryków, którzy układają kable na potrzeby iluminacji naszych obiektów. W kościele rumieńców przybrały odnawiane postacie Atlantów. Nie ruszyły zaś prace przy układaniu posadzki gdyż trzeba wykonać badanie wytrzymałości betonowej wylewki ze względu na pojawiające się spękania. W pomieszczeniach Biblioteki kończą się zaś prace przy układaniu posadzki. Zostały podjęte roboty przy budowie nowych schodów do Centrum Spotkań i Dialogu. Kancelaria powróciła już do swojego właściwego pomieszczenia. Nad całością prac realizowanych przez głównego Wykonawcę firmę Castellum czuwają Inspektorzy i ks. Proboszcz.


Projekt pt. „Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość projektu realizowanego w latach 2016-2019 wyniesie 21 843 766,00 PLN, w tym dofinansowanie ze środków EFRR: 14 777 210,24 PLN. Wkład własny Parafii pw. NPNMP w Rawie Mazowieckiej dla projektu dla kosztów kwalifikowanych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z kolei część kosztów niekwalifikowanych dla projektu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Pozostała kwota wkładu własnego i kosztów niekwalifikowanych projektu została pokryta dzięki wsparciu finansowemu parafian, Miasta Rawa Mazowiecka oraz Funduszu Kościelnego.