Historia kościoła

Rawa Mazowiecka – miasto położone nad rzeką Rawką, od połowy XIII wieku był stolicą udzielnych książąt z linii mazowieckich. Jako stolica ziemi rawskiej wchodziło w skład księstwa Czerskiego i Płockiego.
W roku 1642 umarł bezpotomnie Władysław, książę rawski i bełzki, jego posiadłość przeszły na własność Korony. Odtąd w koronie Rawa była stolicą województwa.

Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z fundacji Książąt Mazowieckich w XIII wieku został podbudowany kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła. Prawdopodobnie w tym samym czasie została erygowana parafia. Obecny kościół parafialny powstał w początku XVII wieku jako kościół przy kolegium Jezuickim. Fundację założył w 1613 r. Paweł Wołucki, biskup kujawski (jeden z mecenasów tego zakonu).

Kosciol kiedys

(źródło zdjęcia)

Trójnawowy , murowany kościół został zbudowany w stylu baroku jezuickiego. Posiada 7 ołtarzy. Dedykowany patronce kościoła ołtarz główny, z rzeźbami świętych i wyraźnymi cechami baroku, pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. W predelii ołtarza znajduję się klasycystyczne tabernakulum z końca XVIII.

Pozostałe sześć ołtarzy dedykowane jest: Matce Bożej Nieustającej Pomocy i św. Stanisławowi biskupowi, Św. Janowi Nepomucenowi i św. Maksymilianowi Marii Kolbe, Matce Bożej Częstochowskiej, św. Stanisławowi Kostce, św. Annie Samotrzeciej i Panu Jezusowi Ukrzyżowanemu.